Bibliotecă parohială cu numele ”Pr. Constantin Popescu”

Viața parohiei Iulie 19, 2015

Încă de când am fost numit în parohie am pus bazele unei biblioteci cu cărțile personale. Mai apoi am apelat la cei cunoscuți pentru a dona cărți având în vedere că în parohie sunt peste 100 de copii. Cei care au donat cărți sunt fii ai satului si persoane din București, Timișoara și Iași. Denumirea bibliotecii a venit din respectul unuia dintre preoții slujitori ai parohiei noastre, Preot Constantin Popescu trecut la Domnul, fiind însemnat prin faptul că a scris Psaltirea în versuri și alte cărți fiind un vrednic păstor.

Momentan în bibliotecă sunt peste 2000 de exemplare de cărți pentru toate categoriile de vârstă, rafturile fiind pline. Cărțile sunt din domeniul: religie, beletristică, istorie, geografie, limbi străine, manuale școlare, dicționare, artă culinară, medicină, etc. Programul bibliotecii este de Luni până Duminică între orele 12.00 si 15.00. În biblioteca parohială desfășurăm diferite activități cu copiii. Pe această cale mulțumim tuturor celor care au donat cărți pentru biblioteca parohială și fie ca Bunul Dumnezeu să le răsplătească această jertfă.