Ansamblul ”Mugurașii”

Viața parohiei Iulie 21, 2015

Având în vedere că în parohie sunt mulți copii, am decis împreună cu cadrele didactice, de la școala primară din sat, să înființăm un ansamblu. Acest ansamblu a fost înființat anul trecut printr-o hotărâre de consiliu parohial, poartă denumirea de  ”Mugurașii” și împreună am participat la mai multe evenimente. Una dintre tinere, care face parte din ansamblu, învață la Liceul de arte Octavian Băncilă din Iași, fiind în clasa a-IX-a. Din ansamblu fac parte 35 de copii.

Împreună am participat la unele evenimente cum ar fi: marșul pentru viață (anul trecut) unde am susținut și un concert; spectacol în aer liber în Parohia Frenciugi pentru oamenii din sat; concert susținut la Casa de cultură a Studenților în cadrul Fundației Solidaritate și Speranță; concert de colinde la ÎPS Părinte Teofan Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Pe unde am participat cu ansamblul am împrumutat costumele tradiționale. Din anul acesta ne-am propus să inițiem un atelier de confecționat ii.