”Suntem creștini ortodocși!”

Viața parohiei Iulie 23, 2015

Primind o înștiințare că dau târcoale Martorii lui Iehova, prin apropierea satului nostru, ne-am mobilizat repede și ne-am propus să nu-i primim dacă vin. Astfel că Sâmbătă la activitate, 27.06.2015, ora 14.00 ne-am gândit să întrebăm copiii (17 la număr) ce știu despre Martorii lui Iehova. Spre marea mea surprindere nu știau nimic. Pregătisem niște întrebări și aveam de gând să le dezbat cu copiii.

1. Ce înseamnă să fii creștin ortodox? 2. Prin ce ne deosebim noi creștinii ortodocși față de celelalte secte? 3. Cum ar trebui să fie un creștin ortodox? 4. Este necesar să mergem la biserică? Argumentați.

Am împărțit copiii în două echipe, iar la final am expus răspunsurile:

1. Ce înseamnă să fii creștin ortodox?

Să mergi la biserică, să te rogi la Maica Domnului la Dumnezeu și la Sfinți, să participăm la Sfintele Taine, să ținem posturile, să participăm la slujbe, să ne rugăm, să ne spovedim, să îndeplinim poruncile lui Dumnezeu.

2. Prin ce ne deosebim noi creștinii ortodocși față de celelalte secte?

Avem duhovnic, ne închinăm la icoane, ne rugăm la Sfintele Moaște, credem în Sfinți, credem în Maica Domnului, facem semnul Sfintei Cruci, avem Sfintele Taine.

3. Cum ar trebui să fieun creștin ortodox?

Smerit, să facă fapte bune, să îndeplinească poruncile lui Dumnezeu, să meargă des la biserică, să se spovedească des, să se împărtășească, să-i mulțumească lui Dumnezeu, să se roage, să-și iubească aproapele.

4. Este necesar să mergem la biserică?Argumentați.

Da. Ne face mai buni, ne apropiem de Dumnezeu, ne curățim sufletele de păcate, să-i mulțumim lui Dumnezeu că ne ajută, cerem ajutorul când avem nevoie, ne rugăm pentru familie, ascultăm slujba.

Se mai pot adăuga.. dar acestea au fost răspunsurile copiilor la întrebări. După concluzii am întrebat copiii dacă știu ceva despre secte, i-am pus să-mi dea exemple de sectele care au auzit. Am realizat că doar știau de ele ca și nume, dar nu știau în parte ce erezie poartă. Fiind prea aprofundați de întrebările dezbătute am uitat de poze...