Actiune caritabila

Viața parohiei Decembrie 21, 2015

In aceasta perioada a postului Domnului nostru Iisus Hristos este bine de a ne reaminti de dragostea pe care Dumnezeu o are fata de oameni. Acestei iubiri dumnezeiesti noi, oamenii, trebuie sa-i raspundem cu iubire fata de semeni, Astfel, am auzit de o familie cu patru copii din Satul Ganesti, dintre care trei copii bolnavi de cancer, iar ultimul suspect de o boala grava. De asemenea, casa in care locuiesc nu este a lor, ci a surorii lui, care este plecata in strainatate. Domnul Doroftei Mihai, tatal copiilor, a lucrat la aceiasi firma cu mama mea, respectiv fosta Avicola S.A.

La acea firma nu a mai primit salariul din luna Iunie, iar acum firma a intrat in faliment, neprimind nici macar dreptul de a intra in somaj. Din pacate pentru aceasta familie singura sursa de venit o reprezenta banii primiti la acel serviciu, iar acum alocatiile copiilor. Am venit in ajutorul acestei familii facand o colecta in parohie, in data de 13 Decembrie, Duminica, de bani si alimente. S-a strans suma de 355 lei si mai multe alimente. A doua zi am mers insotit de sefa comitetului parohial la acesta familie si am oferit darurile noastre.  Au ramas profund impresionati si s-au bucurat de darurile primite. Multumim pe aceasta cale tuturor celor care ne-au ajutat in demersul nostru.