Explicarea schiței „Hristos - Doctorul și puterea credinței”

Activități Martie 20, 2024

Schiță realizată pentru Parohia Frenciugi de pictorul Țibichi Mădălin, fiu al parohiei, pentru Concursul Național Catehetic 2024

Schița are următoarea semnificație:

În partea stânga jos - pașii însoțiți de imaginea Soarele și Luna , reprezintă viața omului de zi cu zi - Ciclul seară - dimineață.

În partea dreapta jos, acele morminte - asemenea celor din curte Bisericii - reprezintă pe cei ce sunt morți încă din timpul vieții - sufletește - acei pomi de lângă cruce și pomul din stânga fără frunze și roade, reprezintă viața omului fără Dumnezeu.

Pe drumul vieții spre Hristos merg bătrâni adulți, dar și copii - suntem chemați cu toții de Hristos la Cină...

Pe drum în partea dreaptă la mijloc, apare acel H care semnifică spitalul, mai ajungem și pe la spital, sa ne tratăm trupește.

În stânga Hristos -Domnul arată omului calea de urmat în viață.

În dreapta coloana lui Brâncuși - semnifică veșnicia, care se termină în partea de sus cu biserica veche -monument istoric din satul Frenciugi, pentru a arăta că veșnicia se obține în biserică, prin biserică, cu Hristos, unde întâlnim Doctorul sufletelor și al trupurilor.

Pentru realizarea acestui proiect au contribuit pr. Figher Ionut Alexandru, Dnii. Învățători: Săvuc Dorel, Simota Fulguța, Iosub Maria și pictorul Țibichi Mădălin, cu schița și așezarea în desen a propunerilor.

Citește alte articole despre: Schiță Parohia Frenciugi