Prima serie de cateheze și activități la Parohia Frenciugi

Anunțuri / comunicate Martie 22, 2024

În data de 21.03.2024, în cadrul Concursului Național Catehetic patriarhal „Hristos - Cuvântul care vindecă”, s-au desfășurat la Parohia Sfânta Treime din satul Frenciugi, com Drăgușeni, Protopopiatul Iași 3, următoarele activități:

1. Vizita la cabinetul medical din Drăgușeni la Dna. Dr. Costin Anca, la ora 11.30.

Aici doamna doctor a prezentat copiilor câteva din instrumentele medicale folosite într-un cabinet medical și un aparat ecograf.

Lucrul acesta s-a săvârșit pentru a obișnui copiii cu mersul la doctor fără teamă, întrucât acesta „nu face altceva, decât încearcă să ne facă bine (sănătoși)”.

La final doamna doctor a oferit copiilor câte un fruct și o foaie cu câteva reguli elementare de igienă.

2. A urmat prima cateheză, cu titlul „Descoperirea adevăratelor valori prin credință și vindecare” susținută de Dl. învățător  Săvuc  Dorel și Dna înv. Andriesei  Dana, la ora 12.15, la Școala primară din Drăgușeni (clasele a doua și a treia).

Cadrele didactice au vorbit copiilor despre rolul credinței în viața omului și despre cum reușim să păstrăm o stare de sănătate, încercând să avem mese echilibrate și o dieta sănătoasă, cu produse naturale.

Când suntem bolnavi trupește mergem la doctor și urmăm recomandarea acestuia, iar când suferim sufletește mergem la duhovnic – „Doctorul sufletelor”, și urmăm îndrumările lui.

La final, copiii prezenți au primit o felie de tort și suc, iar ca amintire a activității susținute au primit o carte de vizită personalizată și o diplomă de merit.

3. La ora 13.30, la Școala Gimnazială din Drăgușeni (clasele V-VIII), dl. prof. de religie Vasiliu Iulian a susținut o activitate educativă - pictarea de icoane cu Sfinți Taumaturgi (vindecători).  Au participat copiii din Frenciugi înscriși în acest proiect.

Icoanele pictate vor fi aduse la biserică în data de 24.03 pentru a fi vândute. Cu banii obținuți se vor cumpăra alimente pentru cei bolnavi, care vor fi oferite de către copiii care au pictat icoanele.

4. La ora 14.30 a urmat cea de-a doua cateheză „Iubirea, iertarea, recunoștința - mijloace de vindecare și prevenție ” la Școala primară Frenciugi (Clasele a I-a și a III-a) susțintă de dna. învățătoare Iosub Maria, ajutată de dna. înv. Simota Fulguța.

În cadrul acestei cateheze doamna învățătoare a prezentat copiilor importanța credinței în medicină.

Atunci când ne îmbolnăvim apelăm la medic, la unele remedii naturiste, la ajutorul Sfinților și al Lui Dumnezeu. A mai adus în discuție și denumirea unor renumiți medici care afirmau că ori de câte ori intră în operație cer ajutorul lui Dumnezeu!

A fost prezentat și un studiu conform căruia cei care au însoțit tratamentul de la medic cu rugăciunea s-au vindecat mai repede decât cei ce au luat doar tratamentul.

La final, părintele paroh Figher Alexandru a prezentat copiilor schița concursului, realizată de pictorul Țibichi Mădălin, și a explicat-o.

A fost o cateheză interactivă, copilașii s-au implicat, au spus poezii și au cântat la final („Să faci o Iisuse din inima mea”).

Au primit diplome de participare și au servit tort și suc.

Mulțumim tuturor celor implicați în proiect!

Citește alte articole despre: activități concurs catehetic